324/38
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2 Treph”. Jubilæumsbordlampe med stel af bruneret messing, skærme af fler-lags opalglas, skærmophæng med støbte ben. Udført og mærket hos Louis Poulsen.
A4/156
Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen 1994 i anledning af Poul Henningsens 100 års jubilæum. Litteratur: “Tænd!”, s. 206.
Let brugsslitage. Ridser og mærker. I original kasse. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Tvangssalg, 5. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
31 bud