324/​38

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 3/2 Treph”. Jubilæumsbordlampe med stel af bruneret messing, skærme af fler-lags opalglas, skærmophæng med støbte ben. Udført og mærket hos Louis Poulsen.

A4/156

Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen 1994 i anledning af Poul Henningsens 100 års jubilæum. Litteratur: “Tænd!”, s. 206.

Let brugsslitage. Ridser og mærker. I original kasse. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Tvangssalg, 5. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

31 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK