2039/​124

C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet (f. København 1783, d. Kalundborg 1816)

Portræt af Andreas Dobert Kalleberg i sort jaquette med forgyldte knapper. Usigneret. Olie på lærred i oval firesidet ramme. 47×37,5.

Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger, overvejende ved kanter. Enkelte mindre retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag