Foto endnu ikke klar
893/​270

Rørstrand tebordsblad af fajance dekoreret i mangan midterfelt med Karlberg slot, kanten med blomster i rudemønster. Sign. J.F. Örn. L. 90,5 cm. B. 61 cm. H. 6 cm. Bagsiden betegnet J.F. Örn. Monteret på underdel af elm- og fyrretræ udskåret sarg på carbriole ben med rester af gulddekoration, rokoko stil. H. 80 cm. L. 88 cm. B 59 cm. 19. årh.

Jacob Frederik Örn født i Stockholm og fajancemaler på Rørstrand fabrikken. Forældrene var fajancemaleren Jacob Örn og Helene Preutz.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK