2233/​987

Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)

Højdejustérbar standerlampe af sortlakeret metal og messing. Skærm af plisseret papir. Model 339. Udført hos Le Klint. Maks. H. 187.

Stand

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Kategori
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.500 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.500 DKK