2044/​284

Figur af udskåret træ og elfenben i form af en kvinde. Tidlig Thulekultur, Alaska. H. 9,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.200 kr.

1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.