2436/605
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, plade af hvidbroget marmor. Designet 1956. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 33,5. L./B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag