Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
“Enjambe tmèse sans ambages”. Sign. Dotremont 1975. Tusch på papir. Bladstørrelse 46×60.
Udstillet: “Logogrammes by Dotremont”, Galleri Mark, Zürich/Vedbæk, februar, 1977, kat. nr. 20, gengivet i kataloget. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021