2103/​752

M.G. Bindesbøll (f. Danmark 1800, d. 1856)

Et sæt på seks “Madonna” stole med drejet stel af lakeret eg. Sarg dekoreret med forskellige malede bladranker. Sæde samt ryg betrukket med lyst stof. Udført på bestilling ca. 1850. (6)

Proveniens: Nærværende stole er seks ud af et oprindeligt sæt på 12 stole, der blev udført på bestilling til Martin Hammerich. De øvrige seks stole er i Sydsjællands Museums samling (nu Museum Sydøstdanmark). Martin Hammerich indrettede ”salen” i hans lejlighed på Christianshavn med en kopi af Rafaels Sixtinske Madonna udført 1849–50 af Jørgen Roed, og lod ved samme lejlighed hele salen indrette med nye møbler tegnet af M.G. Bindesbøll. I 1865 flyttede familien til Herregården Iselingen nær Vordingborg, hvor “Madonna-stuen” blev flyttet med. Her tilbragte M. Hammerich sine sidste år.

Litteratur: Miriam Gelfer-Jørgensen: “Herculaneum paa Sjælland”, afbilledet fig. 136 s. 153, fig. 139 s. 155 og fig. 140 s. 156, omtalt s. 150–155.

Meget god restaureret stand, med almindelig alders brugspatina. Nogle mindre hak og afslag på kanten mellem sæde og stel. Stole kun polstret med ovetræks stof, skal færdig polstres.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
25.000 DKK