1511/686
Dansk design
Bridgelampe med stamme af hvidlakeret metal og skærm af gennembrudt messing. Model G-94. Udført hos Lyfa. H. 171.
Litteratur: “Belysningshåndbogen”, Lyfa katalog august 1956, side 5–17.
Alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger på stamme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag