2132/​886

Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“The Goteborg”, “The Asgaard”, “The Scandinavia”, “The Svanholm”, “The Sundsvall”, “The Kalmar” og “The Gallivare/Björndal”. Div. serveringsdele af rustfrit stål. Udført for Arthur Salm. Delvist sign. monogram. L. 4–39. (15)

Bestående af:

The Goteborg: Sukker- og flødesæt. Formgivet 1959, produceret i Sverige. Diam. 11,5.

The Asgaard: Tre salt- og pebersæt. Formgivet 1963, produceret i Sverige. H. 4.

The Scandinavian: Salt- og pebersæt. Formgivet 1960, produceret i Sverige. H. 10.

The Svanholm: Bakke. Formgivet 1961, produceret i Sverige. L. 39.

The Svanholm: Snackbakke med afsats af valnød. Formgivet 1961, producereet i Sveirge. L. 39.

The Sundsvall: Fad med håndtag af teak. Formgivet 1961, produceret i Sverige. L. 30.

The Kalmar: Frugtskål af valnød. Formgivet 1961. Diam. 25.

The Gallivare/Björndal: Rundt serveringsfad. Formgivet 1963. Diam. 37.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag