2032/866
Carl FagerlundOrrefors (f. 1915, d. 2011)
Et par bordlamper af klart glas med grønt underfang. Sign. Orrefors, heraf en nummereret 1406. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 32,5 og 33. (2)
Brugspatina, herunder ridser, mærker og noget smuds. Fatning i forskellig farve, nyere kedning på ene bordlampe. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag