To franske officerskårde og en fransk søofficerssabel i skede. Fransk messingfæstet underofficerskårde efter modellen af 1872 for inginiører med ca. 76 cm. lang tveægget klinge dekoreret med kurras og hjelm på parerpladen, fransk kårde M/1872 for højerestående officer med fint cisseleret gæste i forgyldt messing og ca. 82 cm. lang tveægget klinge samt fransk søofficerssabel efter M/1837 med ca. 69,5 cm. lang enægget klinge mærket KLINGENTAHL i sort læderskede med tre messingbeslag. (3)
Varia, 23. april 2015
13 bud