1949/8544
N. D. Yanichkin (, Skt. Petersborg)
Russisk flødekande, indvendig forgyldt, dekoreret med emalje og lak i form af trojkakørsel ved vintertide på rød grund, svungen hank, rundt fodstykke. N. D. Yanichkin, guardein Alexander Frans Fan-der-Flit 1885, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt c. 194 g. H. 12.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud