2426/​907

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

En stor vase af lertøj dekoreret med stribet mønster i sorte og cremehvide glasurer. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 30,5. Diam. 25.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på munding. Flere mindre glasurafslag på fodrand.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

33 bud

1109437 (Autobud) 6.500 DKK
814130 6.000 DKK
1109437 (Autobud) 5.500 DKK
800318 5.000 DKK
1109437 (Autobud) 4.800 DKK
814130 4.600 DKK
1109437 (Autobud) 4.400 DKK
814130 4.200 DKK
1109437 (Autobud) 3.800 DKK
814130 3.600 DKK
1109437 3.400 DKK
814130 3.200 DKK
1159530 (Autobud) 3.000 DKK
814130 2.900 DKK
1159530 2.200 DKK
814130 (Autobud) 2.100 DKK
1159530 2.000 DKK
814130 (Autobud) 1.750 DKK
1159530 1.700 DKK
814130 (Autobud) 1.650 DKK
1159530 1.600 DKK
814130 (Autobud) 1.550 DKK
1132482 1.500 DKK
814130 (Autobud) 1.450 DKK
1132482 1.400 DKK
814130 1.350 DKK
931787 1.300 DKK
814130 1.250 DKK
913984 1.200 DKK
1093890 1.150 DKK
913984 1.100 DKK
922832 1.050 DKK
843155 1.000 DKK