Foto endnu ikke klar
893/​95

Ulrich Ferdinandt Beenfeldt (f. København 1714, d. sst. 1782)

Et par portrætter af hoffontænemester og inspektør ved de kongelige vandværker i København og på Sjælland Joachim Becker/Becher (1723–1795) med hustru Gedske Kirstine Torning (1752–1810) og antagelig deres ældste datter Anne Margrethe Joachimsdatter. Han i mørkegrøn uniformsjakke med messingknapper og hat. Siddende ved et bord holdende en passer i højre hånd og et bind af Belídors Architectura Hydralica i den anden (de resterende bind ses på reolen bag ham). Bagest t.h. en fontæne forestillende kvinde. Foran ham en tegning signeret af ham: Inveni Joachim Becher. Signeret på blændrammen Ad vivum pinxit Ulrich Ferdinandt Beenfeldt 31. December 1775. Hun i rød brokadekjole, striet sjal og blonde kyse. På armen holder hun datteren i stribet kjole og kyse med røde silkebånd og sløjfer. Ad vivum pinxit Ulrich Ferdinandt Beenfeldt 4. October 1775. Olie på lærred. Hver 77×61. (2).

Becher var kgl. fontænemester, d.v.s. at han designede og forestod udviklingen af springvand. Udover hans faste arbejdsgiver, det danske kongehus, leverede han bl.a. fontæner til det nye storbyggeri Versailles udenfor Paris.

Provenance: Joachim Becker er nuværende ejers tipoldefar og maleren Otto Baches oldefar og har hængt i malerens hjem.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK