Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“De tre malere”. Poul Christiansen spiller på violin for Niels Larsen Stevns og Edvard Weie. Tryksign. Johan Rohde 1923. Betegnet med dedikation "Til min Ven Overretssagfører A. Munch-Petersen fra Johan Rohde. Litografi. Lysmål 45×49,5.
Litteratur: Jørgen Styhr, “Dansk Grafik 1800–1910”, omtalt s. 241.
Papiret er lidt gulnet. Enkelte skjolder ved nederste kant. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 22. april 2019