2141/799
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4,5–4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Litteratur: “Tænd”, s. 204–205.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Minimale kantafslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud