1834/​1515

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Art Nouveau vase af klart og rosa matteret glas. Overfang af grønt og brunt glas, udskåret med motiv af landskab. Sign. Gallé. H. 32.

Proveniens: Efterkommere af Christian IX. Hidhørende fra Frederik VIII’s samling af Gallé kunstglas.

Enkelte overfladeridser og mærker.

Fra i Havnen

Varia, 23. august 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Dette emne er udgået

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK