1834/1515
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Art Nouveau vase af klart og rosa matteret glas. Overfang af grønt og brunt glas, udskåret med motiv af landskab. Sign. Gallé. H. 32.
Proveniens: Efterkommere af Christian IX. Hidhørende fra Frederik VIII’s samling af Gallé kunstglas.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Fra
i
Havnen
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Dette emne er udgået