2412/901
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Bordlampe af lertøj modelleret i konisk form samt med spiraldekor i relief. Dekoreret med turkisgrøn- og sort dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler, stemplet Danmark. H. ekskl. fatning 26,5. Diam. maks. 19.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Ledning skal udskiftes. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
19 bud