1433/1637
En samling naga halssmykker af blandt andet lapis lazuli, farvede glasperler, turkis og agat. Nagaland, Indien/Burma. Afghansk halsring af forsølvet metal og lapis lazuli medfølger. 20. årh. L. 40–91. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 14. august 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud