2143/736
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Bordlampe af stentøj, modelleret med smalle profiler i relief. Dekoreret med lys grå glasur. Sign. monogram 173. H. 26.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fatning mangler. En profil med mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud