2119/​507

Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)

“Hommage aux Prix Nobel”, 1976. Sign. Miró 1976, 99/100. Litografi i farver. Udgivet af Galerie Börjeson, Malmö. trykt hos La Poligrafa, Barcelona. Lysmål 74,5×54 cm.

Litteratur: Cramer 1094.

Papiret er let gulnet især ved passepartoutkant. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK
20.000 DKK