Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
“Hommage aux Prix Nobel”, 1976. Sign. Miró 1976, 99/100. Litografi i farver. Udgivet af Galerie Börjeson, Malmö. trykt hos La Poligrafa, Barcelona. Lysmål 74,5×54 cm.
Litteratur: Cramer 1094.
Papiret er let gulnet især ved passepartoutkant. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021