2445/​510

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Lille vase af stentøj modelleret i oval form og med smal, cirkulær munding. Dekoreret med Solfatara glasur. Sign. monogram, 21623. Kgl. P. H. 11,5. B. 9. D. 7,5.

Standsbeskrivelse korrigeret 25/10–24, 10:40: Oprindeligt en lågkrukke.

Oprindeligt en lågkrukke - mangler låg.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Dette emne er udgået

144870 1.050 DKK
249790 1.000 DKK