Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Eau-forte XXVI”, 1974. Sign. Soulages, épreuve d'artiste. Ætsning i farver. Lysmål 74×54 cm.
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez, 2003, kat. 28. Proveniens: Aarhus Kunstforening af 1847, Aarhus, Danmark.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021