Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med hvidt skind, monteret på stjernefod af perlehvidt aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2008.
Jubilæumsmodel udgivet i anledning af “Svanens” 50 års jubilæum. Ved foden sølvring i wire, indgraveret The Swan 50th Anniversary Design Arne Jacobsen 0455/1958, Republic of Fritz Hansen 2008.
Stemplet under foden: 1008AJ00185.
Certifikat medfølger.
Label mrk. Republic of Fritz Hansen. Design Arne Jacobsen. Made in EU.
Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 14. april 2020