2050/701
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor vase af chamottestentøj med indridset harlekinmønster i relief. Modelleret i let oval form med cirkulær munding. Dekoreret med turkisgrøn glasur med mørkeblå elementer. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 33,5.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud