2446/794
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
Ovalt sofabord af mahogni med messingsko. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. H. 61. L. 117. B. 77.
Proveniens: Schæffergården.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Slitage på lak.
Vurdering