Albert Küchler (f. København 1803, d. Rom 1886)
Interiør fra et bageri. Usigneret. Betegnet på bagsiden af lærredet A. Küchler. Olie på lærred. 25,5×31.
Proveniens: Bagermester Reinh. van Hauens Samling.
Retoucheringer samt krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018