2401/​280

Frisisk vægur i kasse af egetræ, bemalet skive med figurer og byscene, kassens top prydet med Atlas, flankeret af engle af forgyldt og bemalet metal. 19. årh. H. 147. B. 39. D. 19.

To lodder af messing medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger

Ældre malerier, møbler og varia, 1. januar 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

600 DKK

600 DKK