2401/280
Frisisk vægur i kasse af egetræ, bemalet skive med figurer og byscene, kassens top prydet med Atlas, flankeret af engle af forgyldt og bemalet metal. 19. årh. H. 147. B. 39. D. 19.
To lodder af messing medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger
Ældre malerier, møbler og varia, 1. januar 2024
Vurdering
Hammerslag