900/​31

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Ved kaminilden”. Fru Henny Brodersen ved kaminilden. Sign. S. K. Skagen Nvbr. 1906, samt med dedikation 'Til Henny fra Søren'. Olie på lærred. 61×51.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 751.

Udstillet: Charlottenborg 1907 nr. 260. Kunstforeningen, “P. S. Krøyer 1851–1909”, 1910 nr. 318.

Gengivet: Alba Schwartz, “Skagen, Den Nye Tid i Oplevelser og Indtryk”, 1913, bd. II, s. 186.

Proveniens: Henny Brodersen. Grosserer og skibsreder Peter de Nully Brown (1923).

Da Marie forlod Krøyer, kastede han sin kærlighed på Henny Brodersen, der var gift med kæmner Hans Brodersen, og som havde taget sig af datteren Vibeke i de turbulente år efter, at Marie var blevet forelsket i Hugo Alfvén. Henny Brodersen plejede Krøyer til det sidste og sad sammen med sin mand, Krøyers datter Vibeke, og Michael og Anna Ancher omkring hans dødsleje. Krøyers fascination af Henny Brodersen holdt sig således usvækket til det sidste og på én af sine sidste udstillinger udstillede han 15 portrætter af hende. I dette meget sene værk understreges deres tætte forhold ved den meget intime og fortrolige scene, hvor Henny sidder og reder sit udslåede hår foran kaminilden i Krøyers hus på Skagen. I baggrunden ved siden af kaminen ses et lille silhouet-portræt af Krøyer, og de to 'elskende' forenes således i selve værket.

En meget lignende komposition med en person siddende foran kaminildens skær og med malerier på baggrundsvæggen ses i Krøyers berømte portræt af Drachmann fra 1903–1907 (Skagens Museer inv. nr. 1710). Her sidder Drachmann med rød fez foran kaminen i Villa Pax.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

850.000 DKK