2115/834
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Dækketøjsskab af teak med ben af eg. Front med tre skydelåger, indvendig med hylder og udtræksbakker af lyst træ. Model SW 90. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 130. B. 160. D. 43,5.
Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”. Hefte 3, september 1953, side 42
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud