Emil Koller (f. ca. 1828, d. ca. 1894)
Parti fra en baggård med et drengekor, der synger for en skomagersvend. Sign. E. Koller 1843. Olie på lærred. 54×48.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1150, 2011 nr. 1055.
Lærredet er dubleret. Nogle retoucheringer/reparationer. Krakeleringer af forskellig grad.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020