2434/739
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj, øverste del modelleret med horisontelle riller i relief. Dekoreret med grøn glasur med brune elementer. Sign. E.ST.N., 9. Udført og stemplet hos Saxbo. Udført 1950–1968. H. 17,5. Diam. 10.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. 2. sortering.
Vurdering
800608 | ||
101714 | ||
820929 | ||
803185 | ||
101714 |