2131/558
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 55”. Arbejdsbord med ben af børstet stål og plade af ask. Formgivet 1957. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. H. 68,5. L. 180. B. 90.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
33 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||