1408/​118

Tysk barok chatol af nøddetræ, med portalformet overdel med to fyldingsdøre. 18. årh.s første halvdel. H. 234. B. 120. D. 60.

Brugsslitage og alderstegn. Ormehuller. Venstre fyldingsdør med revner (se foto). To nøgler medfølger. Bemærk venligst: Skrivepladen er ikke fastmonteret.

Ældre malerier og møbler, 17. februar 2014

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK