Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Fra et åløb med en fiskende mand, i baggrunden et bindingsværkshus. Sign. monogram 1901. Akvarel og tusch på papir monteret på papir. Bladstørrelse 47×62. Uindrammet.
Papiret er gulnet. Enkelet mindre revner og slitagemærker i siderne. Enkelte mindre fugtpletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. april 2023