Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Færdsels Uheld”. Sign. Heerup 67; titel på bagsiden. Olie på masonit. I kunstnerens ramme. 60×87.
Udstillet: “Heerup”, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk 1967–68, kat. nr. 170 (udstillingsetiket på bagsiden).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020