Arne Bang, m.fl. (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Jacob Eiler Bang, m.fl. (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)
Bode Willumsen, m.fl. (f. København 1895, d. 1987)
Aksel Rode, m.fl. (f. 1905, d. 1989)
Fem vaser af stentøj. Dekoreret med glasurer i grønne, gråblå og brunlige nuancer. Udført og stemplet hos bl.a. Bing & Grøndahl og Nymølle. Sign. monogram. H. hhv. 11., 12,3., 15., og 15,4. (5)
Almindelig brugspatina, herunder små overfladeridser og smuds. Bode Willumsen vase: nederste kant afslebet.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
18 bud