2436/863
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31”. Lænestol med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret originalt sort skind. Formgivet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind.
Vurdering
910142 | ||
1051283 (Autobud) | ||
800318 | ||
1051283 (Autobud) | ||
815442 | ||
1051283 |