2436/617
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 33”. Taburet med trebenet stel af matforkromet stål, løs hynde betrukket med sort skind på gråmalet træring. Designet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, afb. s. 100–103.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hynde med mindre revne.
Vurdering
10 bud
926149 | ||
1051283 | ||
926149 | ||
846158 | ||
1051283 (Autobud) | ||
846158 | ||
1051283 (Autobud) | ||
846158 | ||
1051283 | ||
926149 |