2436/641
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, plade af klart glas. Designet 1956. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 32,5. L./B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Glasplade med enkelt stød/kantafslag.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag