Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)
Lågkrukke af stentøj, dekoreret med grøn glasur med rødbrune elementer. Sign. monogram, S. antageligt 2214. Kgl. P. Lågknop af patineret bronze prydet med blomsterdekoration. Ej stemplet. Unik. H. inkl. låg 13.
Enkelte bristede glasurbobler samt nogle steder med manglende glasur hidrørende fra fremstillingen. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
18 bud