1947/​30 Fransk kirkestage af bronze og messing, prydet med liljer og pousserede roser. 19. årh.s slutning. H. 94.

Be­skriv­el­se

Fransk kirkestage af bronze og messing, prydet med liljer og pousserede roser af porcelæn, fem lysarme, vaseformet stamme. 19. årh.s slutning. H. 94.

Enkelte støvdragere mangler. Mindre afslag på porcelænsblomster. Monteringshuller til el. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

3.800 kr.

27 bud

3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.