1948/​150

Tekande samt sukker- og flødesæt af sølv, glat korpus rigt graveret med egeløv, tekande med lågknop i form af græskar. Uidentificerede mesterstempler CEG samt Delcomyn, København 1861–62. Sukkerskål med udskiftet bund, stemplet 1945. Vægt ca. 776 gr. H. 10,5–18. (3)

Mindre buler, ridser og mærker. Sukkerskålens bund udskiftet.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK