Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, uhus med globus, timekrans med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 16. D. 12.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024