Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
“Limfjordslandskab med sejlskibe”. Sign. Jens Søndergaard 39 samt på bagsiden Jens Søndergaard 1939. Olie på lærred. 106×135.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 597, 1994 nr. 119. Afbildet s. 26. Udstillet: Gentofte Kommune 23/5–75, kat. nr. 16, Lunds Konsthall 18/12–76, kat. nr. 100 samt Esbjerg Kunstforening 26/5–77, kat. nr. 20. Afbildet.
Krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021