Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“I S. Bonaventuras Klosterhave”. To munke i færd med at ordne urtehaven. Sign. Johan Rohde Roma 1902. Olie på lærred monteret på træ. 42,5×56,5.
Udstillet: Randers Kunstmuseum, “HJÆLP! Jeg er samler”, 1994 nr. 265. Fyns Kunstmuseum, “Johan Rohde ARS UNA”, 2006 nr. 31.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 505, 1988 nr. 327. Bruun Rasmussen auktion 509, 1988 nr. 318. Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.
Behov for rensning. Enkelte retoucheringer, afskalninger og minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022
13 bud