1949/810
Et par ovale papirkurve af sortlakeret metal, indvendigt med rød lakering. Greb beviklet med flet. Udført hos Torben Ørskov & Co. H. 34. L. 28 og 31. B. 18 og 22,5. (2)
Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre hak og smuds. Noget rust. Lakering med nogle afskalninger. En papirkurv med skævhed. En papirkurv med defekt bund.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud