1949/​810

Grethe Kornerup-Bang

Et par ovale papirkurve af sortlakeret metal, indvendigt med rød lakering. Greb beviklet med flet. Udført hos Torben Ørskov & Co. H. 34. L. 28 og 31. B. 18 og 22,5. (2)

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre hak og smuds. Noget rust. Lakering med nogle afskalninger. En papirkurv med skævhed. En papirkurv med defekt bund.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

380 DKK

10 bud

(Autobud) 380 DKK
360 DKK
(Autobud) 340 DKK
320 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK