2009/​94

Vilhelm Rosenstand (f. København 1838, d. sst. 1915)

Studie af Michael Tønder. Sign. monogram. Olie på lærred. 40×22.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 340, 1947, nr. 202.

Lærred bør strammes op. Behov for rensning. Enkelte mindre krakeleringer. To mindre huller ved de øverste hjørner.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK